Fiyat Aralığı
min max
Gece Sayısı
Konseptler
GAP Turları araması için toplam 1 tur bulundu

GAP TURUGAP Turu 


Yurt içi gezi planı yapacaklar için en sık tercih edilen rotalardan biri olan Güneydoğu Anadolu bölgesi; eşsiz kültürel yapısı, köklü tarihi ve doğal güzellikleri ile seyahat severlere birçok gezi turlarını bir arada sunabilmektedir. Çok sayıda şehri içine alan turizmin bu bölgesi; kendine has dokusu, farklı kültürel özellikleri ve doğal güzellikleri ile size keyifli bir tatil geçirmenize imkân verecektir. Yurt içi tatili düşünenler için birçok aktiviteyi beraberinde barındıran GAP turu, yılın her ayında gidilebilen bir gezi bölgesi olarak birbirinden farklı şehir yapıları ile tempolu bir tatil imkânı sunacaktır.


GAP Turu Nasıl Yapılır ?


Güneydoğu Anadolu bölgesini kapsayan GAP turu, birçok şehri içine alan geniş kapsamlı bir turdur. Tarih boyunca farklı ırk ve dinlerin bir arada yaşaması sonucunda birçok özel kültüre ev sahipliği yapan bölge, bu gezi boyunca turistlere eşsiz mutfağı, mimarisi ve tarihi ile unutulmaz anlar yaşatabilecektir. GAP turu yurt içi turu olduğu için birçok farklı seçenekle yapılabilmektedir. Bu seçenekler gerek ulaşım gerek turdaki rota açısından farklılık göstermektedir. Son yıllarda ülke içinde gelişen ulaşım olanakları sayesinde GAP bölgesine hem kara hem de havayolu ile ulaşım sağlanabilmektedir. Uçaklı GAP turu seçeneği sizler için çok daha konforlu bir seçenek olacaktır. Özellikle yurdun batı bölgelerinde yaşıyor ve GAP turu yapmayı düşünüyorsanız havayolu ile ulaşımı seçmeniz durumunda istenilen bölgeye çok daha hızlı ve konforlu bir şekilde ulaşabilirsiniz GAP turu İstanbul çıkışlı tur seçeneğinde uçakla hızla bu bölgeye ulaşım sağlayabilirsiniz, ayrıca İstanbul’a yakın bir ilde ikamet ediyorsanız da İstanbul’a geçiş yaparak bu tura kolaylıkla katılabilirsiniz. GAP turu Ankara çıkışlı tur da başkent ve çevresinde yaşayanlar için ideal bir gidiş noktası olabilir. Ayrıca GAP turu İzmir çıkışlı tur seçenekleri de Ege bölgesinde yaşayanlar için cazip olacaktır. Uçak imkânı ile yurdun en batı kesiminden doğu kesimine kısa sürede giderek bu noktaları keşfedebilirsiniz. Ancak otobüs yolculuğu sizin için bir tutkuysa ve uzun yolculuktan hoşlanıyorsanız bu seçeneği de göz önüne alabilirsiniz.


GAP Turu Neler Vadediyor ?


Geniş bir bölgeyi içine alan GAP turları, birçok şehri ve gezi rotalarının görülmesine imkan vermektedir. Böylesine büyük bir bölgeye sahip olması da her turun gün sayısına ve ulaşım imkanlarına bağlı olarak turizm şirketlerine ve seyahat severlere farklı gezi turları planlama imkânı vermektedir. Tarihi, doğal ve kültürel özelliklerin çok yoğun olduğu bu bölgede, kimi gezi turları daha çok tarihi ve kültürel mekanlara odaklanırken, kimi gezi turları da doğal güzelliklerin görülebildiği bir rotaya odaklanırlar. Ya da bölgeye komşu illeri de içeren Büyük GAP turu veya bir diğer deyişle uzun GAP turu ile bölgenin her noktasını görebileceğiniz alternatifler sunabilirler. Uçaklı Büyük GAP turu terciniz de Gezi rotasının çevre illerden başlaması ile bölgenin dokusunu tam olarak anlayabilecek, bölgenin tarihsel ve kültürel yapısını tamamen keşfedebileceksiniz. Büyük turların yanı sıra butik veya daha küçük ölçekli GAP turları da yine revaçta olan turların başında gelmektedir. Özellikle zaman ve bütçe kısıtlamasına sahip gezginler tarafından sıkça tercih edilen bu rotada, tur katılımcılarının bölgenin kültürel ve doğal dokusunu anlayabilecekleri, en bilinen ve en çok tercih edilen noktalarına yer verilerek yoğun bir tur programı olarak karşınıza çıkacaktır. Örnek Butik Mardin Turu, Ayrıca bir veya birden fazla şehirleri içine alan butik GAP turları da mevcuttur. Örneğin Gaziantep Lezzet/Gastronomi turu veya Mardin-Midyat, Diyarbakır turu gibi seçenekler de mevcuttur. 


GAP Turuna Ne Zaman Gidilmeli 


GAP Turuna gitmeye karar vermeden önce seyahat severlerin aklına gelen ilk şey, GAP turuna ne zaman gidilir sorusu olmaktadır. GAP turu yılın hemen hemen her zamanında yapılması mümkün olan bir tur olsa da her mevsimin getirdiği faktörler nedeniyle bazı kişiler için olumlu görülen zaman dilimleri diğerleri için olumsuz olabilmektedir. Bölge kış aylarında ılıman bir iklime sahip olsa da yaz aylarında sıcaklık rekorlarının kırıldığı bir bölgedir. Sıcakta seyahat konusunda sağlık problemleriniz varsa bahar ve sonbahar aylarını tercih etmeniz sizin açınızdan çok daha isabetli bir karar olacaktır. Bazı dönemlerde GAP bölgesindeki şehirlerde özel kutlamalar veya festivaller olabilmektedir. Örneğin Nisan ayında Adana’da portakal çiçeği festivali yapılmaktadır. Bu gibi tarihleri göz önüne alarak gidiş tarihinizi belirleyebilirsiniz. Dilerseniz planlarınızı yapmak üzere Elegance Tur sayfasında GAP Turlarımıza göz atarak, sizin için uygun olan tarihlere göre tur planınızı oluşturabilirsiniz.


GAP Turunda Görülmesi Gereken Yerler


GAP turuna, ilk kez çıkacaklar için hangi noktaların turu kapsadığı hakkında bilgi almak istemeleri oldukça doğaldır. Son dönemde GAP turları birçok farklı içeriğe sahiptirler. Bunun sebebi medeniyetin doğduğu topraklar olan Mezopotamya bölgesi üzerinde olmasındandır. GAP turu hangi iller ve ilçeleri kapsamaktadır sorusuna şöyle yanıt verilebilir;


Hatay: Tarih boyunca birçok farklı inanışa mensup bireyleri içinde barındıran bu şehir, özellikle Hristiyanlık tarihinde büyük bir öneme sahiptir. Haçlı seferleri sırasında adına devlet kurulmuş olan bu şehirde orta çağ tarihine yönelik birçok ize rastlayabilir, Hatay mutfağının en bilinen lezzeti künefenin tadına yerinde bakabilirsiniz. St. Pierre kilisesi, Defne mozaikleri ve Tahtalı çarşı gezi boyunca Hatay’ın dokusunu tanımanıza yardımcı olacak noktaların başında gelmektedir.


Gaziantep: Zengin mutfağı ile hem yurt içi hem de yurt dışında bilinen bu şehir; aynı zamanda oldukça köklü bir tarihe sahiptir. Şehirde bulunan etnografya ve arkeoloji müzeleri ile şehrin tarihi kökenini daha iyi öğrenebilirsiniz. Bakırcılar çarşısı da bu şehrin en uğrak noktalarından biridir. Dilerseniz kahvenizi yudumlayıp, sonrasında özel el işçiliği ile üretilmiş yöresel ürünlerden satın alabilirsiniz. Gezi boyunca, yöresel Gaziantep’in coğrafi lezzet işaretli yemeklerini, kebaplarını ve Gaziantep’in sembolik tatlısı, birbirinden lezzetli baklavaları da deneyebilirsiniz.


Şanlıurfa: Peygamberler şehri olarak bilinen Urfa, yoğun bir kültürel ve tarihi dokuya sahiptir. Şehrin kendine has dokusu hem tarihi hem de doğal güzellikleri bir arada sunmaktadır. Hazreti Eyüp Makamı ve Balıklı Göl ile peygamberler tarihi hakkında bilgi sahibi olurken, Harran ovası ve çevresine yapılan gezilerde bölgenin doğal güzelliğini keşfedebileceksiniz. Ayrıca Urfa Birecik’te kelaynak kuşlarını gözlemleme şansınız olabilir. Tarihin, bilinen en eski yerleşim yerlerinden olan ve tarihin en eski tapınaklarından birine sahip olan Göbekli Tepe, Şanlıurfa’da bulunmaktadır. Türkiye’nin tarihi miraslarına ev sahipliği yapan ve son dönemlerde medyada da popülerlik kazanan Göbekli Tepe’yi ziyaret ederek eski kült yapıları görebilir; bölgenin mistik havasını soluyarak özel bir deneyim yaşayabilirsiniz. Ayrıca, Urfa’nın sembolü olan sıra gecelerine de katılarak keyifli vakit geçirebilirsin.


Adıyaman: Bölgenin köklü tarihine sahip olan şehirlerinin başında gelen bu şehirde sizleri Nemrut Dağı tapınağı ve Tanrı Zeus heykelleri karşılayacak. Dinler tarihinin önemli parçaları olan bu gezi noktaları, aynı zamanda doğal güzellikleri ile de ön plana çıkmaktadırlar. Özellikle Nemrut Dağında günbatımı izlemeyi kaçırmamalısınız.


Mardin: Bir arada yaşama kültürünün temsili olan Mardin, uzun yıllar bir arada yaşayan kültür ve dinlerin ortaya çıkardığı rafine bir kültür yapısına sahiptir. Arkeoloji müzesi, tarihi Mardin evleri, Darülfeyzan Süryani Manastırı gibi noktalar Mardin’i tanımak için ideal noktaların başında gelirler. Kültürel açıdan çok sayıda köklü değeri bulunan Mardin’in özel etkinliklerinden birisi olarak Reyhani Gecelerine katılabilir; yöreye özgü halk oyunlarını yakından tanıyabilirsiniz.


GAP turu haritası denilince akla bu şehirler gelmektedir. Bu harita gezi planına bağlı olarak değişikliğe uğrayabilmektedir.


GAP Turu Yapacaklara Öneriler Nelerdir ?


Güneydoğu Anadolu ve çevresini içine alan GAP turları, yurt içinde unutulmaz bir tur yaşamak isteyen bireyler için iyi bir tercih olacaktır. Tarih, kültür, doğal güzellik ve gastronomi turunu içinde harmanlayan bu turu yapacaklar için bazı tüyolar gezi boyunca sizlere yardımcı olacaktır. Ulaşım konusunda başlangıç noktanıza uçakla gitmeniz daha az yorulmanıza sebep olacaktır. Bu yüzden uçaklı Gap Turu seçeneğini mutlaka göz önüne alınız. Gidilen şehirlerin tarihsel ve kültürel yapısı hakkında bilgiye ihtiyaç duyuyorsanız mutlaka arkeoloji müzelerini ve anıtlarını gezmeyi ihmal etmeyiniz. Tur boyunca oldukça lezzetli yemeklerle karşılaşacaksınız, ancak ölçüyü kaçırmayınız böylece gezinin kalanını sağlıklı bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Adıyaman’da Nemrut Dağındaki gün batımını izlemeniz de verilen tavsiyelerin başında gelmektedir. GAP turu önerileri ile turunuzun çok daha kaliteli geçmesine olanak verebilirsiniz. Bu tur sonunda gezerek öğrenmenin tadına varabileceksiniz. Bölgenin kadim tarihi ve kültürü hakkında bilgi sahibi olarak özellikle bu topraklardaki bir arada yaşama kültürü hakkında çok daha fazla bilgiye sahip olabileceksiniz. Şehirlerin arasında değişen mimari ve kültür ögeleri arasındaki farkları görerek bölgenin yapısı hakkında birçok bilgiye sahip olabileceksiniz. Eğer mutfağa merakınız varsa hem yöresel lezzetleri tadabilecek hem de bölgede yapacağınız alışverişler ile yerel ürünleri satın alarak daha sonra evinizde bu yemekleri deneyerek mutfak becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Sizler de GAP turu yorumları ve GAP turu fiyatları hakkında detaylı bilgilere sahip olabilmek için Elegance Tur sayfasında GAP Turlarımıza göz atabilirsiniz.